Перший трамвай

Tram

Появою першого електричного трамваю світ зобов’язаний українцю. На карті столиці України ви не знайдете вулиці, названої на його честь, хоча є сквер його імені в Санкт-Петербурзі. Немає пам’ятника Піроцькому навіть на його Батьківщині, на Полтавщині, хоча є в білоруському Вітебську. Лише у вересні 2019 роки з’явився, зусиллями місцевого підприємця, бюст в Олешках (Цюрупинськ з 1928 по 2016 рік) – майже єдине нагадування співвітчизникам про видатного винахідника трамвая , Федора Аполоновича Піроцького.
25 лютого 1845 року в сім’ї штабс-лікаря, поміщика Лохвицького повіту Полтавської губернії (село Сенча) Аполлона Піроцького народився син Федір. З діда-прадіда Піроцькі були вільними козаками або служили у війську. 18-річного Федора теж відправили вчитися в спеціальних класах Костянтинівського кадетського військового училища в Санкт-Петербурзі. Через два роки юнкер Піроцький уже освоював науку в старшому класі Михайлівського артилерійського училища. А в серпні 1866 він був «випущений підпоручиком із призначенням у Київську фортечну артилерію».

У той час Київська фортеця будувалася вже понад 30 років, і якщо для саперів тут була якась робота, то артилеристам ніде було навіть проводити стрільби. І Піроцький захопився електрикою. Цьому сприяла і дружба з випускником Миколаївського інженерного училища – видатним в майбутньому електротехніком і винахідником – Павлом Яблочковим. Якось прогулюючись з ним від Арсеналу на Печерську до Контрактової площі на Подолі, Піроцький зауважив, що непогано було б запустити по цьому маршруту карету з електричним мотором. «Електрику дадуть генератори, які будуть обертатися від водяних млинів, – розмірковував Федір. – Від них – дротами до рейок, а там вже і до мотору рукою подати».

Не знайшовши застосування своїм знанням в Києві, в 1871 році Піроцький повернувся в училище в Петербург, щоб вивчати досвід фізиків і почати власні пошуки способів передачі гальванічного струму. Серед усього іншого, він пропонує новий тип доменних печей.

У 1874 році — почав електротехнічні експерименти на «Волковському полі» у Санкт-Петербурзі. Розробив проект машини змінного струму та системи передачі електроенергії через залізний дріт, закріплений телеграфними ізоляторами на дерев’яних стовпах. Зворотним провідником у його дослідах була земля. Згодом , у 1875 — на ділянці Сестрорецької залізниці запустив вагони на електричній тязі. Було електрифіковано майже одну верству шляху. У його конструкції рейки були підключені до генератора Грема , одна рейка була прямим,а інша – зворотнім (заземленим) провідником. Приймачем енергії був електродвигун. Результати своїх дослідів артилерист-винахідник опублікував в «Інженерному журналі» і розіслав його багатьом фізикам і електротехнікам.

У цей час Карл Генріх фон Сіменс працював у Росії і часто спілкувався з Піроцьким, зацікавившись його дослідами. Спираючись на публікації Піроцького, фірма Siemens & Halske ще 1879 року продемонструвала на берлінській виставці невеличкий «потяг» з окремим локомотивом і двома невеликими причепними пасажирськими платформами.
У 1880 році Федір Аполонович зробив спробу модернізувати міські двоповерхові трамваї на кінній тязі (конку), перевівши їх на електричну тягу. 3 вересня електричний трамвай почав перевозити жителів Санкт-Петербурга ділянкою колії довжиною 85 метрів, збудованої на території Рождественського вагонного парку. Цей експеримент тривав до 28 вересня 1880 року. На заваді втіленню електричного трамваю в Петербурзі стала протидія зацікавлених осіб. Підприємці, які вклали великі капітали в конку, що ще не окупилася, перешкодили практичному здійсненню проекту Піроцького. Натомість у 1881 році — брати фон Сіменс відкрили в Берліні першу постійну електричну трамвайну лінію . Але оскільки за основу в розробці своєї трамвайної лінії Сіменси взяли роботу Піроцького , то можна сказати , що протягом 5 наступних років усі трамвайні лінії на Заході будували за схемою нашого інженера.
У Російській імперії електричний трамвай почав регулярну роботу лише 1892 року в Києві. Так , лише через 12 років після експерименів Піроцького його винахід було реалізовано на його Батьківщині – в Україні . Трамвайний рух на багатьох похилих вулицях і крутих спусках Києва, став причиною справжнього трамвайного буму: за 9 років електричні трамваї пішли в 15 містах Російської імперії. У Москві трамвай пустили лише в 1899 році, в Петербурзі – взимку 1895-го, але не по вулицях, які і далі обслуговувала конка, а … по льоду , між берегами Неви. Справжній трамвай вулицями Петербурга пішов тільки в 1907 році.
Тим часом Піроцький повернувся на службу артилерійським офіцером, і невдовзі був переведений до Івангородської фортеці Варшавського військового округу. Як винахідник, серед усього іншого, він проклав перший підземний електричний кабель в Санкт-Петербурзі для передачі електроенергії від гарматного ливарного заводу до Артилерійської школи (1881 рік). Так само був автором проекту централізованої підземної міської електромережі, запропонував нові конструкції металургійних, домашніх і пекарних печей. Зробив багато винаходів у інших галузях — будівництві гідроелектростанцій, електричному освітленні, зв’язку, артилерійській і ракетній техніці.
У 1888 році в чині підполковника його відправили у відставку з половинною пенсією, не давши п’ять з гаком місяців дослужити до 25-річного військового стажу, який гарантував би пенсію на рівні найбільшого окладу.Як свідчать біографи винахідника, ображений і пригноблений Піроцький повернувся в Україну, в село Маслівку , Олешківського повіту на Херсонщині. Там у нього був маєток, успадкований від дядька, дворянина козацького походження. Але недовгим був спокій Федора Аполоновича. Недоброзичливці відсудили його спадщину, скориставшись типовим для російської бюрократії перекрученням українських прізвищ: в деяких документах Піроцький значився як Пероцький.
Винахідник змушений був залишити свій маєток і переїхати в готель «Афіни» в Олешках. Відставному полковнику ледве вистачало пенсії на їжу та оплату номеру в готелі, але він ще знаходив можливість купувати якісь прилади і препарати, щоб проводити дослідження.
28 лютого 1898 року Федора Піроцького знайшли мертвим. Газета «Південь» опублікувала згодом замітку: «Ніяких грошей при ньому не знайшли, і знайомі влаштували йому похорон в кредит, за рахунок описаного і пізніше проданого майна … На площі з молотка продавали різні старі речі, зазначені в описі під номерами. Виторгували всього 65 рублів »… Ось так завершив свій життєвий шлях маловідомий винахідник всім відомого трамваю.